Jubilejný piaty ročník Ekofestu sa po prvýkrát vo svojej histórii konal dva dni a tretí deň – nedeľa dal za festivalom netradičnú bodku. Ekofest zároveň už po druhýkrát otvoril trnavské kultúrne leto so všetkým, čo k nemu patrí. Historicky najbohatší program bol koncipovaný pre široké spektrum verejnosti a každá generácia si v ňom mohla nájsť to svoje.
Prvý deň festivalu odštartoval v piatok 22.6.2012 už o ôsmej hodine ráno v kine Hviezda, kde boli študentom trnavských škôl premietané zaujímavé dokumentárne filmy v dvoch pásmach, ktoré boli zamerané predovšetkým na životné prostredie a vzťah človeka k prírode. Počas druhého pásma sa dokonca konala prednáška Ireny Jenčovej z organizácie Priatelia Zeme ku kontroverznému filmu Doba medená. Záujem o program zo strany škôl bol veľký, kino bolo počas oboch pásiem takmer úplne plné a v rámci pásiem sa školy vystriedali. Od pätnástej hodiny pokračovalo premietanie filmov v rámci tretieho pásma, vyhradeného výlučne pre verejnosť, po ktorom nasledovala vernisáž k výstave Krajina a jej presahy z dielne študentov Vysokej školy výtvarných umení. Vernisáž bola situovaná vo foajé kina. Po vernisáži program pokračoval besedou uznávaného slovenského ochranára a vedca Prof. Mikuláša Hubu, Csc. Piatkový program vyvrcholil premietaním filmov v rámci záverečného pásma Pavla Barabáša, ktoré zaznamenalo zo strany verejnosti najväčší záujem. Piatkový program ukončil veľký aplauz a mimoriadne pozitívne ohlasy divákov, čo si veľmi vážim. Prvý deň festivalu dosiahla účasť takmer 900 ľudí.
Druhý deň v sobotu 23.6. program odštartoval o pätnástej hodine v mestskom amfiteátri vystúpením trnavskej stálice Ekofestu – kapely Golden Vein. Po nich pritvrdila ďalšia domáca kapela – Zotrwačnosť, po ktorej nasledovala čoraz populárnejšia formácia z malého Ríma, skupina The Downhill. S pribúdajúcimi divákmi sa atmosféra neustále zlepšovala a amfiteáter sa podarilo postaviť na nohy Trnavčanovi Bystríkovi so svojou kapelou, ktorý mal na Ekofeste svoju premiéru. Odvtedy sa tancovalo v podstate na každú kapelu až do skončenia festivalu. Zábava neustále gradovala a riadne tance pod pódiom rozprúdila veselá tanečná muzika jedného z headlinerov, ktorým bola česká kapela Divokej Bill. Ich koncert zaznamenal veľmi pozitívne reakcie návštevníkov. Program a tance pod pódiom pokračovali pod taktovkou ďalšej kapely – Fuera Fondo v štýle ska a regae. Hudobný program Ekofestu vyvrcholil vystúpením slovenskej rockovej legendy – Tublatanka, ktorá dostala plný amfiteáter do varu a postavila na nohy aj strednú a staršiu generáciu. Predovšetkým najznámejšie hity Tublatanky, ktoré s Maťom Ďurindom spoločne spieval zaplnený amfiteáter, nenechali takmer nikoho chladným a spôsobili vynikajúcu atmosféru. Priestor pod pódiom praskal vo švíkoch. Okrem najznámejších hitov v repertoári Tublatanky nechýbali ani viaceré novšie skladby. Zážitok z koncertu bol umocnený skvelou show a výborným zvukom. Práve výborný zvuk vzbudil u viacerých návštevníkov dojem, že kapela hrala na playback, ale úplne všetko to bolo naživo. Po Tublatanke vystúpila ešte slovenská punkrocková legenda Konflikt, ktorej koncert žiaľ musel skončiť predčasne, nakoľko ukončenie koncertu prišla nariadiť mestská polícia.
Sprievodný program sa tradične odohrával v klubovni pod pódiom amfiteátra, kde sa premietali viaceré dokumentárne filmy, konali sa tu prednášky a diskusie na témy Drastický úbytok biodiverzity v strednej Európe, O nemotorovej doprave a projekte Cykloduch, Projekt obnovy botanickej záhrady v Trnave. Prednášky veľmi oceňujú a obľubujú najmä zanietení účastníci festivalu. V klubovni mali účastníci možnosť vidieť aj výstavu Gabiky Hercegovej s titulom Variácie. V parčíku amfiteátra mali svoje infostánky už tradične viaceré environmentálne organizácie a priaznivci výtvarného umenia mali možnosť pokochať sa viacerými výstavami. Zuzana Tvarošková predstavila v parčíku za bránou svoju výstavu pod názvom Najsilnejšie puto, Lenka Lukačovičová mala výstavu s titulom Stála expozícia situovanú pri vstupe do kaviarne a výstava z dielne Greenpeace bola inštalovaná v parčíku za fontánou. Sprievodný program pokračoval aj na tretí deň, v nedeľu, kedy sa konala o sedemnástej hodine netradičná prehliadka botanickej záhrady na trnavskom Prednádraží s odborným výkladom Ing. Kristíny Gerulovej, PhD. Prehliadky záhrady sa zúčastnilo približne 50 návštevníkov.
Celková návštevnosť Ekofestu 2012 presiahla 2500 ľudí a prekonala aj vlaňajšiu rekordnú návštevu. Veľmi nás to teší a výťažok pre botanickú záhradu bude aj vďaka tomu ešte vyšší, ako vlani. Výsadba sa v botanickej záhrade uskutoční vo vegetačne vhodnom termíne a budeme vás o nej na webstránke informovať. Pozitívne hodnotím aj fakt, že Ekofest sa stal multigeneračným festivalom, čo bolo jednoznačne vidieť či už v kine Hviezda, ako aj v amfiteátri. Festival si postupne získava obľubu nielen u mladšej, ale aj strednej a staršej generácie, u rodín s deťmi. Aj pre deti sme tento rok pripravili špeciálny stánok s tvorivými dielňami, kde si mohli vyrobiť viaceré zaujímavé predmety z prírodných materiálov. Teší ma, že do jedinečnej myšlienky festivalu sa darí zapájať všetky generácie.
Na záver by som sa ešte chcel poďakovať spoluorganizátorovi – Agentúre DUNA a predovšetkým pánovi Dušanovi Drobnému, Mestu Trnava a ďalším partnerom, vďaka ktorým sa Ekofest mohol uskutočniť. Veľká vďaka patrí aj dobrovoľníkom, pomocníkom a všetkým, ktorí svojou prácou a energiou pomohli pri organizácii festivalu. Špeciálna vďaka už tradične patrí každému, kto navštívil a podporil Ekofest, ako aj každému, kto mu fandí. Verím, že o rok sa znova budeme môcť začiatkom leta zísť na tomto jedinečnom podujatí.